MAGNETIC MINI SWEEPER27"
MAGNETIC MINI SWEEPER27"
Login For Price
Master Magnetics Magnetic Mini Sweeper
*Length: 42 in.
*Material: Ceramic
*Style: Push-Type
*Product Type: Magnetic Mini Sweeper
*Pull Capacity: 55 lb. pull
*MGOe: 3.4
*Color: Black
*Number in Package: 1 pc.
*Usage: Use to collect large quantities of small ferrous metal items
*Packaging Type: Boxed
*Width: 30 in.
*Telescoping: No
*Magnetic Mini SweeperTM measures 27" sweeping width w/ 4" plastic wheels and 41" handle. 8-Penny Nail pick-up tested 2.35 lbs (325 pieces), 55 lbs Pull.
U/M
Price
Login For Price
Part Number
Manufacturer
MASTER MAGNETICS INC
Brand
MASTER MAGNETICS
Quantity Available
Out of Stock
Recently Viewed Products
HAMMR DRL BIT SET CT 5PC
HAMMR DRL BIT SET CT 5PC
BRUSH WIRE WHEEL ASSORT
BRUSH WIRE WHEEL ASSORT
DRYWALL CUT OUT TOOL 20V
DRYWALL CUT OUT TOOL 20V